La sfârșitul anului 2023, În prag de sărbători, o echipă de cadre didactice a Școlii Gimnaziale "Mihai Eminescu" a desfășurat, la nivel județean, Proiectul educațional "Expoziție de lucrări artistice - Farmecul iernii", în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Prahova și Biblioteca Județeană "Nicolae Iorga" din Ploiești. 202 elevi ai claselor primare din școli din județele Prahova, Buzău, Ilfov și București au participat direct la activitățile desfășurate în atelierele de creație plastică. Aceștia și-au expus picturile, desenele, colajele, felicitǎrile, ornamentele și alte obiecte care transmit emoția și frumuseţea tradițiilor și obiceiurilor românilor în preajma sărbătorilor de iarnă. Cu această ocazie, elevii au împodobit și bradul din incinta Bibliotecii Județene" Nicolae Iorga". S-au acordat diplome de participare și recompense sub forma unor ornamente pentru Bradul de Crǎciun. După ce juriul a evaluat toate lucrǎrile, într-un cadru festiv, s-au acordat și diplome de originalitate. Felicitǎri tuturor participanților!